Odporne i trwałe

Tworzywo to materiał trwały i odporny na korozję chemiczną, dzięki czemu zbiorniki nie korodują i nie wchodzą w reakcje z otoczeniem. Szamba z tworzywa mają jeszcze jedną ważną zaletę. Gdy przestają być potrzebne (bo do działki zostanie doprowadzona kanalizacja), nie trzeba ich wyrzucać. Można je:

Wzmocnione pięcioma warstwami maty szklanej o grubości ścianek do 5mm

Poliestrowo-szklane szambo

 • Lekkie

  Do budowy zbiorników wykorzystane są atestowane żywice poliestrowe, tak zwane laminaty, zbrojone włóknem szklanym. Ich zaletą jest nieduży ciężar (zwłaszcza w porównaniu z betonowymi zbiornikami). Zależnie od pojemności ważą od mniej więcej 90 kg (2 m 3). Łatwo je transportować i montować – zbiornik można więc posadowić nawet w miejscu, do którego nie dotrze samochód czy tym bardziej dźwig.

 • Szczelne

  Ścieki z bezodpływowego zbiornika nie mogą przedostawać się do gruntu i wód gruntowych. Dlatego zbiornik musi być szczelny. Jeśli jest wykonany z tworzywa, można być o to spokojnym. Każdy sprawdzany jest przed dowozem do kilenta. Niepotrzebne jest dodatkowe uszczelnianie na miejscu montażu. Średnica otworu dolotowego wynosi 110 mm lub 160mm.

 • Jak duże?

  Przyjmuje się, że całkowite zużycie wody w ciągu dnia przez jednego domownika wynosi około 150 l. Dlatego pojemność zbiornika dla czteroosobowej rodziny powinna wynosić około 8 m 3. Jeśli ścieki będzie się wywozić częściej, zbiornik może być mniejszy.
  Pojemność zbiornika jest orientacyjna. Warto kupić zbiornik o wielkości dostosowanej do pojemności wozów asenizacyjnych, jakimi dysponuje lokalne przedsiębiorstwo zajmujące się wywozem płynnych nieczystości. Takie rozwiązanie będzie dla obu stron najlepsze pod względem wygody i kosztów. Zbiorniki posiadaja atest PZH. Po zakupie otrzymuje się pokrywę włazu, uszczelkę otworu dolotowego, instrukcję montażu.

właściwości

Mimo że sieć kanalizacyjna z roku na rok jest rozbudowywana, wciąż wiele gospodarstw domowych leży na terenach nieskanalizowanych. Dla ich mieszkańców często jedynym dostępnym sposobem odprowadzenia ścieków jest przydomowe szambo. Zbiorniki te mają zastrzeżony wzór chroniony patentem na terenie EU.

Zrób to sam

Zbiorniki z tworzywa można zamontować samodzielnie. Przy zakupie dostaje się odpowiednią instrukcję montażu. Jeśli zbiornik będzie zakopany poniżej 50cm w wykopie, na terenie przy wysokich wodach gruntowych lub pod przejazdy samochodów do 3,5 tony należy ten fakt przez zakupem zgłosić sprzedawcy. Za montaż zbiornika przez profesjonalistów trzeba zapłacić. Na terenach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, zwykle konieczne jest zakotwienie zbiornika. Można:

Trzeba pamiętać o napełnieniu zbiornika wodą przed zasypaniem go piaskiem, aby nie uległ uszkodzeniu. Jest możliwość dokupienia nadstawki włazu, którego wysokość dochodzi do 100 cm. W cenie zbiornika jest : zbiornik, dekiel włazu, uszczelka na rurę dolotową, instrukcja montażu,atest.